background - Hunger Games: Jeden z největších fenoménů posledních let!
Hunger Games: Jeden z největších fenoménů posledních let!

Hunger Games: Jeden z největších fenoménů posledních let!

16. 01. 2016
Albert Řepka
0 obrázků
16 min čtení

Je už známo, že série pro dospívající často padají do propasti neúspěchu. Zmínit můžeme třeba sérii Mortal Instruments, která se teď snaží o napravení reputace seriálem. Je tedy jen málo sérií, které se mohou pyšnit úspěchem. Vedle Harryho Pottera a Stmívání slavilo obrovský úspěch i Hunger Games. Knižní trilogii napsala americká spisovatelka Suzanne Collinsová. Tato padesáti tříletá autorka dostala napád na námět Hunger Games, když přepínala v televizi mezi dokumentem z války v Iráku a reality show.

Knihy jsou celkem tři. První je The Hunger Games ( česky Hunger Games: Aréna Smrti), druhá Catching Fire ( česky Hunger Games: Vražedná Pomsta) a třetí Mockingjay ( česky Hunger Games: Síla Vzdoru). Závěrečný díl trilogie byl do filmové podoby převeden do dvou částí (stejně jako u Harryho Pottera, Stmívání nebo teprve aktuální třetí díl Divergence). Pojďme se tedy podívat na každý díl zvlášť.

Hunger Games (2012)

Jedno z největších překvapení roku 2012. Film při rozpočtu 78 milionů dolarů vydělal bez mála 695 milionů dolarů! Poprvé se nám představila tehdy ještě ne tak známá herečka Jennifer Lawrence v hlavní roli hrdinky Katniss Everdeen. Film zrežíroval Gary Ross.

Děj filmu se odehrává v budoucnosti v severní Americe, která je rozložena na dvanáct krajů s hlavním městem Kapitolem. Celý tento celek se nazývá Panem. Každý kraj musí každý rok vylosovat na veřejném dni sklizni jednoho chlapce a dívku ve věku 12 až 18 let, kteří budou převezeni do Kapitolu, kde budou trénováni a posléze vypuštěni do velké arény, která je každý rok tvořená něčím jiným. Vylosována je dvanáctiletá Prim z 12. kraje, mladší sestra Katniss Everdeen, která se dobrovolně přihlásí místo své sestry. Druhým vylosovaným je Peeta Mellark (Josh Hutcherson).

První Hunger Games mají odlišný vizuál od jeho třech pokračováních a to hlavně kvůli výrazně nižšímu rozpočtu a jinému tvůrčímu týmu.

Hunger Games: Vražedná Pomsta

Největší boom série zažila právě u druhého dílu. Vražedná Pomsta se stala nejvýdělečnějším filmem z celé série. Režisérské křeslo převzal talentovaný Francis Lawrence (Já, Legenda, Voda pro slony). Rozpočet filmu vzrostl na 130 milionů dolarů, což je skoro dvojnásobek rozpočtu prvního dílu! A je to znát.

Děj nás zavede zpět ke Katniss do 12. kraje, která díky fikanému plánu dokázala Hunger Games přežít a pomohla je přežít i Peetovi Mellarkovi. Panem v tom uviděl akt vzdoru vůči systému drsného Kapitolu a v krajích začalo být krušno. Do toho se blíží 75. ročník Hunger Games, které jsou nazývané Čtvrtohry. Nazývané jsou tak proto, že jsou vždy něčím speciální. Prezident Snow si je vědom toho, že je třeba se Katniss zbavit nějakým způsobem, který z ní neudělá mučednici. Proto pro třetí Čtvrtohry vyhlásí, že losování bude tentokrát ze všech dosavadních vítězů. Katniss je jediná žena za 12. kraj, která kdy vyhrála Hladové hry, tudíž se do arény vrací automaticky.

Během toho se z Jennifer Lawrence stala jedna z nejžádanějších hereček Hollywoodu, což bylo znát i na jejím honoráři za druhý díl Hladových her. K filmu se původně měl vrátit režisér Gary Ross ale nelíbil se mu čas, které mu studio určilo pro natočení, tudíž musel odstoupit. Jedním z kandidátů na jeho místo byl i Alfonso Cuarón, který natočil třetí díl Harryho Pottera s podtitulem Vězeň z Azkabanu, který je většinou označován za nejlepší díl celé série.

Hunger Games: Síla Vzdoru 1. část a 2. část

U třetího a čtvrtého filmu zůstal tvůrčí tým stejný, jako u druhého. Film je rozdělen do dvou částí, které na sebe přímo navazujou.

Prostředí příběhu třetího a čtvrtého filmu je úplně odlišné od předešlých dvou. Zavede nás do útrob podzemního 13. kraje, který byl za války proti Kapitolu vybombardován a posléze znovu vybudován v podzemí. Tam vládne prezidentka Coinová, kterou skvěle zahrála Julianne Moore. Na Katniss čeká ten vůbec nejtěžší úkol. Vytrhnout Peetu ze spárů Kapitolu, sjednotit kraje a porazit prezidenta Snowa.

Během natáčení přišla tragická zpráva. Herec Philip Seymour Hoffman náhle zemřel. Tato událost silně narušila natáčení a to z důvodu, že herec neměl dotočené ještě všechny scény. Tvůrci to nakonec vyřešili tak, že některé jeho činy vykonala jiná postava, nebo byl digitálně dodělán.

Část 1

Část 2

Jsi fanouškem této trilogie Hunger Games?

Ano
Ne
Chystám se zhlédnout tuto trilogii
Celkem hlasů: 184
Trojité X se vrátí počtvrté!

Trojité X se vrátí počtvrté!

Ačkoliv se třetí díl trojitého x příliš nevydařil - mnozí jej dokonce považují za klasické akční béčko - dosatne Xander Cage další šanci! Návrat Xandera Cage si odnesl spíše negativní...

15. 04. 2018
Šárka Fikejsová
3 min čtení
Novinky ohľadom MIB

Novinky ohľadom MIB

Všetci sme boli nedočkavý, ako to dopadne s natáčaním, kto zoberie hlavnú úlohu a či sa vlastne nový diel uskutoční. A je to tu. Režisér Rýchlo a zbesilo 8, F. Gary Grey, sa ujme natáčania

11. 04. 2018
Michaela Klempová
4 min čtení
Copyright © Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice Redakce: redakce@mafiacinema.cz
facebook youtube
Publikování nebo další šíření obsahu serveru MafiaCinema.cz je bez písemného souhlasu Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice zakázáno.

background