background - Ze světa seriálů #2: Sherlock
Ze světa seriálů #2: Sherlock

Ze světa seriálů #2: Sherlock

12. 02. 2018
Šárka Fikejsová
0 obrázků
16 min čtení

Sherlock je televizní krimi drama založené na detektivních příbězích sira Arthura Conana Doyla. V hlavních rolích vystupují Benedict Cumberbatch jako Sherlock Holmes a Martin Freeman jako doktor John Watson. Od roku 2010 bylo natočeno dvanáct epizod ve čtyřech třídílných sériích a jedna speciální epizoda, která byla vysílaná 1. ledna 2016. Seriál se odehrává v současné době, zatím co speciální epizoda se podobá na původního Sherlocka Holmese a odehrává se ve viktoriánském období. Sherlock je koprodukce britské sítě BBC a americké stanice WGBH Boston. Série je primárně natočena v Cardiffu ve Walesu, v severní Gower Street v Londýně, která se používá pro exkluzivní snímky rezidence 221B Baker Street. Seriál má aktuálně čtyři série a stále se polemizuje, zda se dočkáme i páté, nebo byla čtvrtá série definitivní konec seriálu.

Děj

Detektivní poradce Sherlock Holmes řeší různé záhady v moderním Londýně za pomoci svého přítele a spolubydlícího doktora Johna Watsona, který se právě vrátil z vojenské služby v Afghánistánu. Inspektor Greg Lestrade ani Metropolitní policejní služba nejsou Sherlockovou pomocí zpočátku nadšeni a podezřívají jej pro jeho výjimečný intelekt. Díky bloku Johna se Sherlock stává nechtěnou celebritou a je mu přidělena i jeho typická čepka, kterou ale on odmítá nosit. I v tomhle zpracování se můžeme těšit na paní Hudsonovou, patoložku Molly Hooperovou, Sherlockova staršího bratra Mycrofta, věčného nepřítele Sherlocka Jimiho Moriartyho nebo ženu, která jako jediná na Sherlocka zapůsobila, a to Irene Adlerová. Chybět nebude ani Johnova láska Mary Morstanová.

Postavy

 • Sherlock Holmes

 • Dr. John Watson a Mary Morstan

 • Mrs. Hudson

 • Molly Hooper

 • Jim Moriarty

 • Mycroft Holmes

Zajímavosti

 • Práva na vysílání seriálu byla prodána do více než 180 zemí světa.

 • Jako součást přípravy na roli Sherlocka přečetl Benedict Cumberbatch všechny původní příběhy od Arthura Conana Doyla.

 • Benedict Cumberbatch a Martin Freeman se setkali i u natáčení filmu Hobit: Šmakova dračí poušť. Freeman zde hraje hlavní postavu - Bilba, zatím co Cumberbatch namluvil Šmaka.

 • Herečka Amanda Abbington, která v seriálu ztvárňuje Mary Morstan, Johnovu snoubenku, byla ve skutečnosti opravdu partnerka Martina Freemana. Neví se, proč se rozešli, ale Freeman v televizním rozhovoru prohlásil, že spolu již nejsou, ale že to nic nemění na jeho lásce k Amandě.

 • Scénarista Sherlocka, Steven Moffat, dále taky píše příběhy pro velmi úspěšný britský seriál Doctor Who.

 • Ve Velké Británii sledovalo jednotlivé epizody v průměru přes 9 milionů diváků.

 • Rodiče Sherlocka si v seriálu zahráli opravdoví rodiče Benedicta Cumberbatche - Wanda Ventham a Timothy Carlton.

 • Benedict Cumberbatch je vzdáleně příbuzný s autorem příběhů Sherlocka Holmese sirem Arthurem Conanem Doylem. Mají společného prapra...pradědu Jana z Gentu.

 • Vždy když se v Anglii vysílala nová epizoda Sherlocka, přišli prý všichni ze seriálu do domu Martina Freemana a Amandy Abbington, aby se na ni spolu v televizi podívali.

 • Postava Grega Lestrada je kombinací postav Inspektora Gregsona a Inspektora Lestrada z knih od spisovatele A. C. Doyla. V knižní předloze je zmíněno, že detektivovo jméno začíná na písmeno "G", avšak celé není nikdy vysloveno. Z tohoto důvodu si Sherlock v seriálu několikrát nemůže vzpomenout na detektivovo křestní jméno.

 • Speedy's Cafe často navštěvované Sherlockem a Johnem, je reálný sandvič bar na Gower Street v Eustone. Návštěvníci si zde mohou objednat Sherlock wrap i Watson wrap.

 • Benedict Cumberbatch se učil hrát na housle od virtuózky Eos Chater. Ta při natáčení těchto scén stála na vyvýšené plošině za oknem ve studiu v Cardiffu, aby si byl Benedict jist, že všechny pohyby dělá tak, jak má.

 • Benedict Cumberbatch byl na hlavní postavu Sherlocka jediným adeptem.

Seriál dosáhl následujících hodnocení:

Csfd.cz 91% a jedná se o 15. nejlepší seriál a o 14. nejoblíbenější seriál,

serialzone.cz 91.5%,

imdb.com 9,2/10.

Seriál získal i několik ocenění v různých kategorií, takže myslím, že vysoké hodnocení je na místě. Herecké výkony jsou zde perfektní a zvláště bych vyzdvihla Benedicta Cumberbatcha, který Sherlocka ztvárnil naprosto dokonale. Jedná se nejen o moje oblíbené zpracování Sherlocka Holmese, ale i oblíbený seriál vůbec, i když je pravda, že poslední díl trošičku zklamal.

Pro tentokrát vše a příště se nejspíš podíváme na nějaký starší seriál.

Zdroje: csfd.cz, serialzone.cz, imdb.com, wikipedia.org

Líbí se Vám seriál?

Ano!
Zpočátku ano, ale teď už mě nebaví.
Ne.
Celkem hlasů: 39
Trojité X se vrátí počtvrté!

Trojité X se vrátí počtvrté!

Ačkoliv se třetí díl trojitého x příliš nevydařil - mnozí jej dokonce považují za klasické akční béčko - dosatne Xander Cage další šanci! Návrat Xandera Cage si odnesl spíše negativní...

15. 04. 2018
Šárka Fikejsová
3 min čtení
Novinky ohľadom MIB

Novinky ohľadom MIB

Všetci sme boli nedočkavý, ako to dopadne s natáčaním, kto zoberie hlavnú úlohu a či sa vlastne nový diel uskutoční. A je to tu. Režisér Rýchlo a zbesilo 8, F. Gary Grey, sa ujme natáčania

11. 04. 2018
Michaela Klempová
4 min čtení
Copyright © Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice Redakce: redakce@mafiacinema.cz
facebook youtube
Publikování nebo další šíření obsahu serveru MafiaCinema.cz je bez písemného souhlasu Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice zakázáno.

background