background - Ze světa seriálů #2: Sherlock
Ze světa seriálů #2: Sherlock

Ze světa seriálů #2: Sherlock

12. 02. 2018
Šárka Fikejsová
0 obrázků
16 min čtení

Sherlock je televizní krimi drama založené na detektivních příbězích sira Arthura Conana Doyla. V hlavních rolích vystupují Benedict Cumberbatch jako Sherlock Holmes a Martin Freeman jako doktor John Watson. Od roku 2010 bylo natočeno dvanáct epizod ve čtyřech třídílných sériích a jedna speciální epizoda, která byla vysílaná 1. ledna 2016. Seriál se odehrává v současné době, zatím co speciální epizoda se podobá na původního Sherlocka Holmese a odehrává se ve viktoriánském období. Sherlock je koprodukce britské sítě BBC a americké stanice WGBH Boston. Série je primárně natočena v Cardiffu ve Walesu, v severní Gower Street v Londýně, která se používá pro exkluzivní snímky rezidence 221B Baker Street. Seriál má aktuálně čtyři série a stále se polemizuje, zda se dočkáme i páté, nebo byla čtvrtá série definitivní konec seriálu.

Děj

Detektivní poradce Sherlock Holmes řeší různé záhady v moderním Londýně za pomoci svého přítele a spolubydlícího doktora Johna Watsona, který se právě vrátil z vojenské služby v Afghánistánu. Inspektor Greg Lestrade ani Metropolitní policejní služba nejsou Sherlockovou pomocí zpočátku nadšeni a podezřívají jej pro jeho výjimečný intelekt. Díky bloku Johna se Sherlock stává nechtěnou celebritou a je mu přidělena i jeho typická čepka, kterou ale on odmítá nosit. I v tomhle zpracování se můžeme těšit na paní Hudsonovou, patoložku Molly Hooperovou, Sherlockova staršího bratra Mycrofta, věčného nepřítele Sherlocka Jimiho Moriartyho nebo ženu, která jako jediná na Sherlocka zapůsobila, a to Irene Adlerová. Chybět nebude ani Johnova láska Mary Morstanová.

Postavy

 • Sherlock Holmes

 • Dr. John Watson a Mary Morstan

 • Mrs. Hudson

 • Molly Hooper

 • Jim Moriarty

 • Mycroft Holmes

Zajímavosti

 • Práva na vysílání seriálu byla prodána do více než 180 zemí světa.

 • Jako součást přípravy na roli Sherlocka přečetl Benedict Cumberbatch všechny původní příběhy od Arthura Conana Doyla.

 • Benedict Cumberbatch a Martin Freeman se setkali i u natáčení filmu Hobit: Šmakova dračí poušť. Freeman zde hraje hlavní postavu - Bilba, zatím co Cumberbatch namluvil Šmaka.

 • Herečka Amanda Abbington, která v seriálu ztvárňuje Mary Morstan, Johnovu snoubenku, byla ve skutečnosti opravdu partnerka Martina Freemana. Neví se, proč se rozešli, ale Freeman v televizním rozhovoru prohlásil, že spolu již nejsou, ale že to nic nemění na jeho lásce k Amandě.

 • Scénarista Sherlocka, Steven Moffat, dále taky píše příběhy pro velmi úspěšný britský seriál Doctor Who.

 • Ve Velké Británii sledovalo jednotlivé epizody v průměru přes 9 milionů diváků.

 • Rodiče Sherlocka si v seriálu zahráli opravdoví rodiče Benedicta Cumberbatche - Wanda Ventham a Timothy Carlton.

 • Benedict Cumberbatch je vzdáleně příbuzný s autorem příběhů Sherlocka Holmese sirem Arthurem Conanem Doylem. Mají společného prapra...pradědu Jana z Gentu.

 • Vždy když se v Anglii vysílala nová epizoda Sherlocka, přišli prý všichni ze seriálu do domu Martina Freemana a Amandy Abbington, aby se na ni spolu v televizi podívali.

 • Postava Grega Lestrada je kombinací postav Inspektora Gregsona a Inspektora Lestrada z knih od spisovatele A. C. Doyla. V knižní předloze je zmíněno, že detektivovo jméno začíná na písmeno "G", avšak celé není nikdy vysloveno. Z tohoto důvodu si Sherlock v seriálu několikrát nemůže vzpomenout na detektivovo křestní jméno.

 • Speedy's Cafe často navštěvované Sherlockem a Johnem, je reálný sandvič bar na Gower Street v Eustone. Návštěvníci si zde mohou objednat Sherlock wrap i Watson wrap.

 • Benedict Cumberbatch se učil hrát na housle od virtuózky Eos Chater. Ta při natáčení těchto scén stála na vyvýšené plošině za oknem ve studiu v Cardiffu, aby si byl Benedict jist, že všechny pohyby dělá tak, jak má.

 • Benedict Cumberbatch byl na hlavní postavu Sherlocka jediným adeptem.

Seriál dosáhl následujících hodnocení:

Csfd.cz 91% a jedná se o 15. nejlepší seriál a o 14. nejoblíbenější seriál,

serialzone.cz 91.5%,

imdb.com 9,2/10.

Seriál získal i několik ocenění v různých kategorií, takže myslím, že vysoké hodnocení je na místě. Herecké výkony jsou zde perfektní a zvláště bych vyzdvihla Benedicta Cumberbatcha, který Sherlocka ztvárnil naprosto dokonale. Jedná se nejen o moje oblíbené zpracování Sherlocka Holmese, ale i oblíbený seriál vůbec, i když je pravda, že poslední díl trošičku zklamal.

Pro tentokrát vše a příště se nejspíš podíváme na nějaký starší seriál.

Zdroje: csfd.cz, serialzone.cz, imdb.com, wikipedia.org

Líbí se Vám seriál?

Ano!
Zpočátku ano, ale teď už mě nebaví.
Ne.
Celkem hlasů: 26
5 filmů o autech, které musíte vidět!

5 filmů o autech, které musíte vidět!

Drahá a rychlá auta, nebezpečná rychlost a akční přestřelky. Přesně tohle nesmí ve filmech o autech chybět. Těchto pět filmů by si neměl nechat ujít žádný...

18. 02. 2018
Pavla Škultetyová
10 min čtení
10 fanteorií ze světa 13 Reasons Why

10 fanteorií ze světa 13 Reasons Why

Seriál 13 Reasons Why produkovaný Selenou Gomez se stal téměř přes noc hitem a fanoušci se mohou už tento rok těšit na druhou sérii. V první sérii jsme se dozvěděli kdo měl podíl na...

19. 02. 2018
Eliška Reiglová
16 min čtení
Copyright © Mafia Promo s.r.o. Redakce: redakce@mafiacinema.cz
facebook youtube
Publikování nebo další šíření obsahu serveru MafiaCinema.cz je bez písemného souhlasu společnosti Mafia Promo s.r.o. zakázáno.

Made by: David Veselý & Jan Henneberg
background