background - Bylo to skutečně tak? 1/2
Bylo to skutečně tak? 1/2

Bylo to skutečně tak? 1/2

12. 01. 2018
Šárka Fikejsová
0 obrázků
15 min čtení

Každý z nás nejspíš aspoň jednou viděl nějaký historický film. Já osobně jsem nikdy nebyla fanoušek těchto filmů, ale s příchodem nového třídního, který je zapálený dějepisář, se můj přístup malinko změnil. Teď mi nevadí podívat se jednou za čas na něco z historie, ale když už, tak chci, aby mi film taky něco dal, a proto musí být pravdivý, co to jen jde. Pojďme se proto podívat na deset filmů, které jsou historicky přesné, nebo obnáší jen minimum zanedbatelných chyb. Přece jen bychom o historii měli něco málo znát, a tohle je ta zábavnější verze poznání.

1. Anthropoid |csfd.cz 78%|

Příběh o skutečné vojenské operaci s cílem spáchat atentát na Reinharda Heydricha. Josef Gabčík (Cilian Murphy) a Jan Kubiš (Jamie Dornan), to jsou jména, která se navždy zapsala do historie a jejich příběh by měl znát každý. Film je až na jednu scénu neskutečně přesný a vydařil se velmi dobře. Napětí Vás bude doprovázet od začátku do konce a pár slz nejspíš také. Když jsme se na tento film dívali se třídou, všem naprosto vyrazil dech a pocity z něj jsme museli vstřebávat ještě celý další den. Jediné mínus, které tento film má, je dabing. Dva muži a dvě ženy, to je celé dabingové složení, takže pokud se rozhodnete na film podívat, rozhodně sáhněte po originální verzi.

2. Milada |csfd.cz 62%|

Film o životě Milady Horákové, která se stala obětí justiční vraždy během komunistických procesů v 50. letech. Měla jsem tu čest setkat se s režisérem Davidem Mrnkou, který popisoval, jak vůbec takový film vznikal. První nápad se mu v hlavě vytvořil již před dvanácti lety a teprve v roce 2017 se film objevil v kinech. Dopisoval si s Miladinou dcerou Janou, která nyní žije v Americe, a vše se snažil realizovat přesně tak, jak to proběhlo za života Milady. Každé místo, které ve filmu uvidíte, je místo, kde se skutečný příběh odehrál. Výjimkou je dům Milady Horákové, který byl na natáčení příliš malý a nevešla by se do něj technika. Herecké výkony jsou zde bezchybné, jen mi příliš neseděl Jiří Vyorálek v roli Klementa Gottwalda.

3. Králova řeč |csfd.cz. 86%|

Londýn byl z počátku 2. světové války bombardován německými letadly několik nocí po sobě s účelem demoralizovat místní obyvatele, ale z nějakého důvodu se stal pravý opak. Angličané se ještě více semkli a snažili se v rámci možností fungovat normálně, a velmi tomu napomohl fakt, že královská rodina odmítala opustit Londýn a svůj lid. Jenže v takové situaci je potřeba silného vůdce, kterým se stal král Jiří VI. Ten se dostal k vládnutí, po abdikaci svého bratra Eduarda VIII. Naneštěstí měl vadu řeči, a když měl cokoliv pronést před davem, koktal. Film vypráví o tom, jak se této vady zbavil a získal přítele na celý život. Logoped Lionel Logua jej nejen zbavil koktání, ale stal se i jeho věrným přítelem, a když pak Jiří VI. pronášel válečný projev, nekoktal a lidi to spojilo dohromady.

4. Dunkerk |csfd.cz 82%|

Film, který Vám zdaleka nepřinese tolik jako předchozí tři. Příběh se odehrává v době 2. světové války a přibližuje evakuaci vojáků z francouzského Dunkerku. Nečekejte, že po zhlédnutí filmu, budete obdařeni tisíci novými poznatky. V tomhle snímku jde spíš o to, abyste měli jasnou představu o tom, jak taková válka vlastně vypadá. Prázdné ulice města vytapetované letáky, které hlásaly jen jedno – Vzdejte se. Proč na Vás útočit ze země, když můžou ze vzduchu? Není se kam schovat a Vy můžete udělat jen jediné, a to je utíkat. Film je po celou dobu doprovázen hudbou, která přidává na dramatičnosti.

5. Marie Terezie |csfd.cz 67%|

V novém roce jsme se mohli dočkat dvoudílného filmu Marie Terezie, který byl vysílaný stanicí ČT 1. Příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským (Vojtěch Kotek), nastoupení vladařské cesty, převzetí maďarské koruny i příběh šestnáctinásobného mateřství jedné z nejvýznamnějších žen v dějinách novodobé Evropy. Film má spád i tempo, které je na můj vkus až moc rychlé. Přijde mi věčná škoda, že to nenatočili spíše jako seriál, aby se mohli událostem a postavám věnovat více do hloubky.

Tolik k prvním pěti historickým filmům, a já se těším, až se uvidíme u těch dalších pěti.

Zdroje: csfd.cz, imdb.com

Který z těchto filmů se Vám líbil nejvíce?

Anthropoid
Milada
Králova řeč
Dunkerk
Marie Terezie
Celkem hlasů: 78
Trojité X se vrátí počtvrté!

Trojité X se vrátí počtvrté!

Ačkoliv se třetí díl trojitého x příliš nevydařil - mnozí jej dokonce považují za klasické akční béčko - dosatne Xander Cage další šanci! Návrat Xandera Cage si odnesl spíše negativní...

15. 04. 2018
Šárka Fikejsová
3 min čtení
Novinky ohľadom MIB

Novinky ohľadom MIB

Všetci sme boli nedočkavý, ako to dopadne s natáčaním, kto zoberie hlavnú úlohu a či sa vlastne nový diel uskutoční. A je to tu. Režisér Rýchlo a zbesilo 8, F. Gary Grey, sa ujme natáčania

11. 04. 2018
Michaela Klempová
4 min čtení
Copyright © Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice Redakce: redakce@mafiacinema.cz
facebook youtube
Publikování nebo další šíření obsahu serveru MafiaCinema.cz je bez písemného souhlasu Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice zakázáno.

background