background - Film vs. kniha? 5 filmů, které se nejvíc přiblížily své knižní předloze.
Film vs. kniha? 5 filmů, které se nejvíc přiblížily své knižní předloze.

Film vs. kniha? 5 filmů, které se nejvíc přiblížily své knižní předloze.

7. 01. 2018
Šárka Fikejsová
0 obrázků
12 min čtení

Všichni jsme asi zažili ten pocit, kdy se nám zalíbila nějaká kniha a nemohli jsme se dočkat jejího filmového zpracování. Pak ovšem přišlo to zklamání, kdy jsme zhlédli film, který s naší oblíbenou knihou neměl nic společného. Pojďme se proto společně podívat na pět filmů, které se co nejvíce přiblížily své knižní předloze.

1. Kmotr |csfd.cz 92%|

Román Kmotr od Maria Puza vypráví o mafiánské rodině Corleonových z New Yorku, které šéfuje don Vito. Dalo by se říct, že film je jeho kopií a patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu. Komerčně i umělecky. Tehdy mladý režisér Francis Ford Coppola, který později režíroval například film Vyvolávač deště, sice musel 'vyškrtat' pár motivů, ale perfektně se mu podařilo zachytit to hlavní, a to zejména fungování zločinecké organizace.

2. Tanec s vlky |csfd.cz 89%|

Další film, který se velmi vydařil, co se týče držení se knižní předlohy. Až na pár drobných rozdílů, si jsou díla podobná jako vejce vejci. Co asi není ale úplně lákavé je délka filmu, která je 237 minut, takže necelé 4 hodiny. Někdy se asi úplně nevyplatí popsat každou stránku knihy, ale za to se jedná o emotivní příběh, u kterého si určitě někteří z nás popláčou. A jak by taky ne, když jde v podstatě o genocidu Indiánů. Jedná se o velké historické trauma dnešních Američanů, které si generace, jež si jej fyzicky nepamatují, snaží pochopit a nějakým způsobem omluvit.

3. Vražda v Orient expresu (2017) |csfd.cz 74%|

Agatha Christie z vlastní zkušenosti moc dobře věděla, jak vypadá několikadenní cestování ve vlaku. Byla pravidelnou pasažérkou Orient expresu a výsledkem jejích dlouhých cest se stal detektivní román – Vražda v Orient expresu. Ten byl již několikrát zfilmován a nedávno se v kinech objevila nejnovější verze. To, co z počátku začíná jako luxusní cesta vlakem, se brzy změní na vyšetřování vraždy, přičemž vrah může být kdokoliv z 13 cestujících. Jedná se o velmi povedenou adaptaci, která se drží knižní předlohy a je obohacená o moderní švih, vtip, nadhled a drahé filmové efekty.

4. Pěna dní |csfd.cz 70%|

Režisér Michel Gondry se drží knižní verze, i když pár věcí vypustil musel, ale to už tak bývá. Pěna dní je nejznámější román francouzského spisovatele Borise Viana z roku 1947. Jeden by si řekl, že si na román už nikdo ani nevzpomene, ale světe div se, v roce 2013 spatřila světlo světa jeho filmová verze. Pěna dní je obraz čisté lásky, která učaruje hned několik generací. Příběh demonstruje pomíjivost lidského štěstí a nemožnost utéct před společenským systémem či vlastním osudem.

5. Dívka ve vlaku |csfd.cz 67%|

Román, který si podmanil všechny žebříčky bestsellerů. Kniha roku 2015, která navíc překonala rekordy v rychlosti prodeje, to je Dívka ve vlaku od Paula Hawkins. Hlavní hrdinka každý den nasedá do vlaku do Londýna a sleduje okolí z okna jedoucího vlaku. Může se to zdát být obyčejné, ale děj je mnohem komplikovanější a propracovanější. Kniha se velmi rychle stala hvězdou mezi knihami a všichni se velmi těšili na filmové zpracování, které se opravdu povedlo. Film se drží knižní předlohy tzv. zuby nehty a herecké výkony všemu dodávají tu správnou jiskru.

Asi se shodneme, že film nikdy nemůže být jako kniha, ale pořád lepší, když se vypustí pár detailů, než když se změní celá kompozice příběhu. Znáte další filmy, které se drží své knižní předlohy vcelku věrohodně?

Zdroje: csfd.cz, imdb.com

Trojité X se vrátí počtvrté!

Trojité X se vrátí počtvrté!

Ačkoliv se třetí díl trojitého x příliš nevydařil - mnozí jej dokonce považují za klasické akční béčko - dosatne Xander Cage další šanci! Návrat Xandera Cage si odnesl spíše negativní...

15. 04. 2018
Šárka Fikejsová
3 min čtení
Novinky ohľadom MIB

Novinky ohľadom MIB

Všetci sme boli nedočkavý, ako to dopadne s natáčaním, kto zoberie hlavnú úlohu a či sa vlastne nový diel uskutoční. A je to tu. Režisér Rýchlo a zbesilo 8, F. Gary Grey, sa ujme natáčania

11. 04. 2018
Michaela Klempová
4 min čtení
Copyright © Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice Redakce: redakce@mafiacinema.cz
facebook youtube
Publikování nebo další šíření obsahu serveru MafiaCinema.cz je bez písemného souhlasu Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice zakázáno.

background