background - Zajímavosti filmu: Vykoupení z věznice Shawshank
Zajímavosti filmu: Vykoupení z věznice Shawshank

Zajímavosti filmu: Vykoupení z věznice Shawshank

5. 01. 2016
Iveta Macháčková
4 obrázků
11 min čtení

Podle mého názoru existuje jen malá skupina lidí, která by tento film neviděla, a ještě menší, která by o něm ani neslyšela. Vykoupení z věznice Shawshank je jeden z nejlépe hodnocených filmů, které spatřily světlo světa, tak se pojďme podívat na pár zajímavých informací o tomto klenotu.

1. Maďarský název filmu je Remény Rabjai, což znamená "Vězni naděje". Italský název filmu je Le ali della Libertà, což znamená "Křídla svobody". Norský název filmu je Frihetens Regn, "Déšť svobody". Španělský název filmu je Cadena Perpetua, tedy "Doživotní vězení".

2. V roce 2007 utekli z vězení v Union County dva trestanci, kteří použili podobnou techniku jako ve filmu. Jejich částečně úspěšný útěk vedl jednoho strážného k sebevraždě.

3. Věznice Shawshank byla inspirována opravdovou věznicí Thomaston, která byla zavřena v roce 2004.

4. Scéna, kdy spolu Andy (Tim Robbins) a Red (Morgan Freeman) poprvé promluví, se natáčela celý den. Freeman tak dlouhých 9 hodin bez jediného náznaku protestu chytal baseballový míček. Druhý den pak měl ruku kvůli bolesti v paži zavěšenou do šátku.

5. Režisér Frank Darabont oslovil Kevina Costnera, aby hrál hlavní roli, a ten nadšeně souhlasil. Pak se ale protáhlo natáčení filmu Vodní svět (1995) a Costner musel nabídku odmítnout, čehož dodnes lituje.

6. Na konci filmu je věnování Allenu Greenemu. Byl to Darabontův agent a blízký přítel, který zemřel krátce před dokončením filmu na AIDS.

7. Budova věznice Shawshank, polepšovna v Ohio State, dnes slouží jako muzeum.

8. Stephen King prohlásil, že původní novela byla napsána ze všech jeho vzpomínek na filmy o vězení, které sledoval jako chlapec.

9. Ruce Andyho v detailním záběru, při nabíjení zbraně v úvodu a vyrývání jména do zdi, patří ve skutečnosti režisérovi Frankovi Darabontovi. Cítil, že jen on může do záběru dostat přesně to, co potřebuje.

10. Role Andyho Dufresne byla původně nabídnuta Tomu Hanksovi, ten však dal přednost Forrestu Gumpovi (1994).

11. Ve scéně, kdy Andy utíká odpadním potrubím, byl jako materiál pro splašky použit čokoládový sirup.

12. Morgan Freeman označil film za svůj nejoblíbenější mezi snímky, ve kterých účinkoval.

13. Město Zihuatanejo, Andyho vysněný cíl, skutečně existuje. Jedná se o čtvrté největší mexické město a nachází se ve státě Guerrero.

14. Po uvedení v kinech si film nevedl příliš dobře. Měl premiéru v podobné době jako Pulp Fiction, ve stejném roce byl natočen i Forrest Gump. V této konkurenci nemělo Vykoupení z věznice Shawshank dobré tržby z kin. Později se ale stal jedním z nejžádanějších titulů ve videopůjčovnách.

15. Když se ptá Reda, proč je zde, Red mu odpoví, že je z celého Shawshanku jediný vinný. Důvod se dozvíme pouze z knižní předlohy, kdy Red uzavřel velkou pojistku pro svoji ženu a pak si pohrál s brzdami jejich chevroletu. Vše šlo podle plánu, ale bohužel nepočítal s tím, že manželka vezme do města i sousedku se synem. Za tento čin dostal 3 doživotní tresty.

Vykoupení z věznice Shawshank je film, který tě zaručeně okouzlí a nedovolí ti, abys na něj zapoměl.

Zaujal tě tento film?

Ano, myslím, že je skvělý.
Ne, nelíbil se mi.
Neviděl/a jsem ho.
Celkem hlasů: 968
Labyrint 3 už budúci rok!

Labyrint 3 už budúci rok!

Po úspešných dvoch častiach, sme sa konečne dočkali aj tretieho dielu. Kvôli zraneniu Dylana O´Briena (zrážka s autom) sa natáčanie natiahlo, ale premiéra bude o necého pol roka. Mohli sme ho vidieť...

14. 10. 2017
Michaela Klempová
4 min čtení
Spin-off filmu Rýchlo a zbesilo

Spin-off filmu Rýchlo a zbesilo

Možno ste to už postrehli a kto nie, tak by ste mali vedieť, že pokračovanie Rýchlo a zbesilo 9, sa odkladá na rok 2020. Medzitým sa v roku 2019 chystá spin-off. Hlavnými postavami...

13. 10. 2017
Michaela Klempová
4 min čtení
Herci, ktorí tragicky zomreli počas natáčania!

Herci, ktorí tragicky zomreli počas natáčania!

Práca v Hollywoode môže byť niekedy tragická. Každý rok nás zasiahne správa o tom, ako známy herec, herečka zomrú v bežnom živote. Zasiahne to filmový svet, fanúšikov, rodinu a známych. Počas natáčania filmu sa...

10. 10. 2017
Tomáš Klčo
8 min čtení
Copyright © Mafia Promo s.r.o. Redakce: redakce@mafiacinema.cz
facebook youtube
Publikování nebo další šíření obsahu serveru MafiaCinema.cz je bez písemného souhlasu společnosti Mafia Promo s.r.o. zakázáno.

Made by: David Veselý & Jan Henneberg
background