background - ŘEZNÍK - Dokument Na Hraně
ŘEZNÍK - Dokument Na Hraně

ŘEZNÍK - Dokument Na Hraně

4. 01. 2016
Matouš Dvořák
2 obrázků
7 min čtení

Psychopat nebo umělec? Musí se to vylučovat?

Hodnocení na CSFD: 76%

Žánr: Dokumentární / Krátkometrážní

Hrají: Martin Pohl (Řezník)

Zvuk: Matouš Verner

[ Zdroj: youtube.com, Channel: ZNKofficial ]

Kdybychom měli vystihnout jak hudební, tak filmovou tvorbu nechvalně známého rappera Řezníka jedním slovem, tak by to nejspíše bylo „kontroverzní". Ať už se na jeho tvorbu lidé koukají s nechutí či jí doslova opovrhují, nemění to nic na tom, že si stojí za svým a nenechá se sebou otřást. Tentokrát to ale nebyl klip plný zvrácenosti a kontroverze, co má na svědomí, ale jedná se o krátkometrážní „dokument", který z části nahlíží pod jeho masku a pokouší se vysvětlit motivy, které za jeho tvorbou celou tu dobu stojí.

„Hudební podkres tvoří dokonalej protiklad Řezníkově alteregu. Co samy autoři říkali během přednášky po promítání, tak tento filmový mechanizmus byl inspirován scénou z filmu Mechanický pomeranč, kdy rozmlacují dům do nějž se vlopaly a do toho hraje vážná hudba." - ZENITZERO666

Film byl oficiálně uveden v kině Aero 9. 9. 2015 v Praze na Žižkově a teprve 27. 12. 2015 byl nahrán na server YouTube pro veřejnost a je možné ho zhlédnout zcela zdarma.

[ Zdroj: youtube.com, Channel: Infinity ]

Pokud bychom měli toto dílo hodnotit, musíme vzít v úvahu, že se jedná o práci studentů a vše je třeba brát trochu s nadhledem. Po grafické stránce se snímku rozhodně nedá nic vyčíst, protože úžasných a kvalitních záběrů dílo obsahuje požehnaně. Co se týče hudby, tak je třeba říct, že volba klasiky mi zpočátku připadala poněkud zvláštní, nicméně v závěru se to ke všem těm zpomaleným záběrům dokonale hodilo. Rozhodně zde jde vidět ta inspirace filmem Mechanický Pomeranč od Stanleyho Kubricka (http://bit.ly/1kowG4d). Jediné co na snímku trochu zklamalo byl nedostatek osobní filozofie. Tak trochu jsem doufal, že se to v něm promítne a dá to celé tvorbě nějaký hlubší smysl. Pro začátek si ovšem bude třeba vystačit s tím, co je. Rozhodně to nebude Řezníkova poslední tvorba a kdo ví, třeba ho uvidíme i v nějakém celovečerním filmu, kde už bude vyobrazeno úplně všechno.

Řezník (Martin Pohl)

Zdroje: csfd.cz, youtube.com

Řezníkova tvorba je:

Umění.
Nějak mě neoslovila, ale nevadí mi.
Odpad!
Celkem hlasů: 85
Poslední série Game of Thrones!

Poslední série Game of Thrones!

Sedmá série se pomalu chýlí k neodvratnému konci - dějové linky vedlejších postav se pomalu uzavírají, osudy těch hlavních se protínají, aby mohli být ukončeny, a události nabírají velkolepých rozměrů - třeba...

20. 08. 2017
Matouš Dvořák
6 min čtení
Copyright © Mafia Promo s.r.o. Redakce: redakce@mafiacinema.cz
facebook youtube
Publikování nebo další šíření obsahu serveru MafiaCinema.cz je bez písemného souhlasu společnosti Mafia Promo s.r.o. zakázáno.

Made by: David Veselý & Jan Henneberg
background