background - Star Wars: The Force Awakens - Pohledem Mafia Cinema!
Star Wars: The Force Awakens - Pohledem Mafia Cinema!

Star Wars: The Force Awakens - Pohledem Mafia Cinema!

6. 01. 2016
Matouš Dvořák
3 obrázků
14 min čtení

SÍLA SE PROBOUZÍ A S NÍ I HERCI PŮVODNÍ TRILOGIE

[ČLÁNEK OBSAHUJE SPOILERY]

Hodnocení na CSFD: 85%; Hodnocení na IMDb: 8,8/10 (88%)

Žánr: Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Fantasy

Režie: J.J. Abrams

Scénář: Lawrence Kasdan, J.J. Abrams, Michael Arndt

Kamera: Daniel Mindel

Hudba: John Williams

Hrají: Daisy Ridley, John Boyega, Adam Driver, Oscar Isaac, Harrison Ford, Carrie Fisher, Mark Hamill

Když jsem prvně zaslechl, že je v plánu další film slavné série Star Wars, nebyl jsem nadšený. Trochu to bylo z důvodu, že Lucas Arts byla odkoupena společností Disney, což v závěru naštěstí nemělo na film až takový vliv. Co mi osobně přišlo jako tragédie bylo to, že se na tvorbě filmu opět podílel J.J. Abrams, který byl v pozici režiséra i scénáristy. Nakonec se ale ukázalo, že jsem se v obou případech ohromně mýlil.

[Zdroj: youtube.com, Channel: Star Wars]

Dějová linie byla velmi prostá. Rychlý úvod, kdy nás tvůrci vrhnou přímo do okamžiku těsně před bitvou, ve které nám i představí zápornou postavu Kylo Rena (Adam Driver) a sympatickou vedlejší postavu, která později pomůže uprchnout Finnovi (John Boyega), jednomu z hlavních hrdinů, ze základny Prvního Řádu. Finn se poté seznámí s hrdinkou Rey (Daisy Ridley), se kterou se poté kvůli ochraně mapy s polohou Luka Skywalkera (Mark Hamill) připojí k odboji a pomůžou spolu s Han Solem (Harrison Ford) zastavit zkázu, kterou mohl První Řád způsobit díky nové zbrani, která je ještě ničivější než Hvězda Smrti. Rey v průběhu zjistí, že disponuje schopnostmi rytířů Jedi a dokáže ovládat sílu. V závěru se setká s Lukem Skywalkerem v asi minutovém záběru, který určitě každého nadšence navnadil na další díly.

Luke Skywalker (Mark Hamill)

Místy se mohlo zdát, že i trochu kopíruje náměty minuých dílů, ať už původní trilogii (IV, V, VI) či novější trilogii (I, II, III), nedá se říct, že by to něčemu vadilo, protože předešlé díly byly skvělé. Film je velmi často odlehčený nenuceným humorem a dokáže i příjemně pobavit, tímto se tento díl velmi odlišuje od dílů minulých, neboť se zde s vtipnými narážkami na minulé epizody setkáváme poměrně často a trochu to s sebou přináší i pocit nostalgie. Po jednom shlédnutí se nedá úplně přesně zhodnotit, jestli má děj nějaké trhliny nebo vady, nicméně se občas vyskytlo pár nevysvětlených záležitostí, ale s tím si ještě tvůrci určitě poradí v dalších dílech.

Ben Solo AKA Kylo Ren - masked x unmasked (Adama Driver)

Co se týče charakterů hlavních postav, tak se filmu nedá skoro nic vytknout. John Boyega v roli Finna naprosto zazářil a rozhodně se s ním dalo sympatizovat, stejně jako s Daisy Ridley v roli Rey, od které se dá ještě opravdu hodně očekávat, protože ji s největší pravděpodobností vycvičí legendární Luke Skywalker. Jediné ohledně čeho by se dalo pochybovat je záporák Kylo Ren, který doposud přináší pouze smíšené pocity. Herecký výkon Adama Drivera byl působivý, ale jeho postava budila hrůzu pouze s maskou, když si ji Kylo zhruba v polovině filmu sundal, nebylo na něm prakticky nic děsivého, ať už při scéně, kdy Rey odhalila jeho nejhlubší strach, či na konci, kdy se málem rozbrečel. Scény s ním už poté nebyly to, co předtím a jako divák jsem měl velký problém brát pak tu postavu jako někoho, kdo by mě děsil. V Pomstě sithů (Episoda III) jsme viděli přeměnu Anakina Skywalkera na Darth Vadera a bylo naprosto jasné, že jeho touha po moci vychází z hněvu a že jeho hněv vychází ze strachu ze ztráty. Kylo se bojí, že nikdy nebude tak mocný a obávaný jako Darth Vader a to vede k jeho záchvatům hněvu, kterých ve filmu bylo požehnaně, ovšem pořád to ještě rozhodně nebylo všechno. Pár rozbitých kontrolních panelů by nestačilo. Aby Kylo dokončil svůj přestup k temné straně, musel se zbavit svého otce Han Sola, kterého ke konci v afektu zabije, poté následuje bitva mezi jím a Rey, ve které podá velmi chabý výkon, který bychom od sitha rozhodně neočekávali. No, přestup k temné straně byl dokončen teprve zabitím svého otce, dá se očekávat, že pravá temnota ještě teprve příjde a máme se rozhodně na co těšit.

MAY THE FORCE BE WITH YOU.

Zdroj: csfd.cz

Nové Star Wars se mi:

Strašně líbily, rád bych se podíval/a znovu.
Ne zrovna nelíbili, ale dobré to taky nebylo.
Vůbec se mi nelíbili, čekal/a jsem více.
Celkem hlasů: 56
Trojité X se vrátí počtvrté!

Trojité X se vrátí počtvrté!

Ačkoliv se třetí díl trojitého x příliš nevydařil - mnozí jej dokonce považují za klasické akční béčko - dosatne Xander Cage další šanci! Návrat Xandera Cage si odnesl spíše negativní...

15. 04. 2018
Šárka Fikejsová
3 min čtení
Novinky ohľadom MIB

Novinky ohľadom MIB

Všetci sme boli nedočkavý, ako to dopadne s natáčaním, kto zoberie hlavnú úlohu a či sa vlastne nový diel uskutoční. A je to tu. Režisér Rýchlo a zbesilo 8, F. Gary Grey, sa ujme natáčania

11. 04. 2018
Michaela Klempová
4 min čtení
Copyright © Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice Redakce: redakce@mafiacinema.cz
facebook youtube
Publikování nebo další šíření obsahu serveru MafiaCinema.cz je bez písemného souhlasu Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice zakázáno.

background