background - 10 TOP českých pohádek, které musíš vidět!
10 TOP českých pohádek, které musíš vidět!

10 TOP českých pohádek, které musíš vidět!

19. 12. 2015
Nikolas Petráš
0 obrázků
19 min čtení

Téměř každý z nás by si přál vánoční svátky plné sněhu, stavění sněhuláků a koulovaček. Bohužel to zatím vypadá, že se znovu nedočkáme. Jediné, na co můžeme spoléhat, jsou naše české pohádky, které vždy vytvoří úsměv na tváři. Za Mafia Cinema jsme pro Vás vybrali 10 TOP českých pohádek, které nesmí chybět na Vašem programu!

TOP 10

Popelka

Československá pohádka z roku 1969, kterou zná snad každý z nás. Příběh o holoubcích, třech lískových oříšcích a střevíčku, který pomohl princi najít neznámou krásku. Režisérka Vlasta Janečková. Jako herci se představí Eva Hrušková jako popelka, Jiří Štědroň jako princ Mojmír nebo Ladislav Pešek jako král a další.

TOP 9

O princezně Jasněnce a létajícím ševci

Pohádka z roku 1987. Pojednává o mladém ševcovském tovaryšovi Jírovi, který si vyrobil křídla z kůže, s jejichž pomocí vysvobodil z věže královského hradu princeznu Jasněnku, kam ji zavřel její otec v marné snaze zabránit věštbě zlé čarodějnice, a posléze ji vymanil i z moci samotné čarodějnice a její dcery Černavy. Nepřekonatelný režisér Zdeněk Troška. Roli Jíry si zahrál Jan Potměšil, Jasněnku si zahrála Michaela Kuklová a Helena Růžičková se ujmula role čarodějnice.

TOP 8

Hrátky s čertem

Rok 1956. Vysloužilý voják Martin Kabát se vydá do pekla zachránit duše dvou pošetilých dívek, které v touze po ženichovi lehkomyslně naletěly ďábelskému mámení. Režisér Josef Mach, Martina Kabáta si zahrál Josef Bek, Káča - Eva Klepáčová, Dišperanda - Alena Vránová a další.

TOP 7

Princezna se zlatou hvězdou

Filmová bomba z roku 1959 kde princezna Lada se skrývá v myším kožíšku před králem Kazisvětem v zámecké kuchyni prince Radovana. Úchvatný snímek režiséra Martina Friče. František Smolík se ujmul role krále Hostivíta, Martin Růžek role krále Kazisvěta a nebo známá Jarmila Kurandová jako chůva.

TOP 6

Pyšná princezna

U princezen ještě zůstaneme. Starší filmek z roku 1952 plný romantiky. Jedná se o pohádku všech českých pohádek kde Pyšná Krasomila se odmítne provdat za krále Miroslava. Ten se však vydá do jejího rodného království a v přestrojení působí na zámku coby zahradník. Princezna se do něj zamiluje a pod jeho vlivem se postupně zbavuje všech svých rozmarů. Režisérem Bořivoj Zeman, hlavní postavy: Alena Vránová jako princezna Krasomila, Vladimír Ráž jako král Miroslav nebo Stanislav Neumann jako starý král a další.

TOP 5

Šíleně smutná princezna

Šíleně smutná princezna je o něco "mladší," tedy z roku 1968. Romantická komedie plná vášnivých písniček. V hlavních rolích Helena Vondráčková a Václav Neckář, režisérem je opět Bořivoj Zeman.

TOP 4

Princezna ze mlejna

Ano, skoro samé princezny. Pohádka z roku 1994 se sílou Zdeňka Trošky! O Jindřichu, který se jednoho dne vydá do světa s pevným rozhodnutím vysvobodit zakletou princeznu. Na své cestě se dostane do strašidelného mlýna, kde žije se svým otcem, mlynářem, krásná Eliška. Mládenec se Elišce líbí, namluví mu proto, že v rybníce je zakletá princezna a on ve mlýně zůstává jako pomocník. Herecké obsazení: Andrea Černá jako Eliška, Jindřicha si zahrál Radek Valenta, mlynáře Alois Švehlík a další.

TOP 3

Byl jednou jeden král...

Komedie, pohádka z roku 1954, režiséra Bořivoje Zemana. Pojednává jak snadno pocit vlastní moci a důležitosti dokáže zaslepit panovníka, i o tom, že láska dětí k rodičům se naměří zlatem a drahým kamením. Legendární Jan Werich si zahrál roli krále, Vlasta Burian "Atakdále", Marušku Milena Dvorská, Drahomíru Irena Kačírková a další.

TOP 2

Tři oříšky pro Popelku

Jako TOP 2 jsme vybrali Tři oříšky pro Popelku v režii Václava Vorlíčka. Československý romantický film z roku 1973. Příběh této pohádky zná opravdu každý! Skvělá Libuše Šafránková ztvárnila Popelku, Pavel Trávníček prince, matku již zesnulá Carola Braunbock a nebo krále Rolf Hoppe.

TOP 1

S čerty nejsou žerty

Jako TOP 1 jsme nemohli dát nic jiného než S čerty nejsou žerty! 90minutová pohádka Hynka Bočana z roku 1985 o jednom pekelném omylu, dvou kamarádech a třech potrestaných hříšnících.

Chamtivá macecha připraví svého nevlastního syna Petra o všechno, včetně dědictví po jeho otci. Petr se mezitím seznámí s dcerami místního knížete, když je zachrání při projížďce, při které se jim splašili koně a zaujme ho vyzývavá Angelína. Petr však pro ni nic neznamená. To její sestra Adélka, hodná a skromná, se do Petra hned zamiluje. Petrova macecha se neštítí ničeho, a aby se ho zbavila, spikne se s místním správcem společně proti Petrovi kují pikle a pošlou ho do vězení a poté i na vojnu. Petr však uteče a protlouká se světem. Když už neví kudy kam, potká věrného a spravedlivého přítele samotného čerta. - oficiální text

Zdroj: lidovky.cz, csfd.cz, kinobox.cz

Která česká pohádka je podle Vás ta TOP?

S čerty nejsou žerty
Pyšná princezna
Šíleně smutná princezna
Princezna ze mlejna
Byl jednou jeden král...
Tři oříšky pro Popelku
Princezna se zlatou hvězdou
Hrátky s čertem
O princezně Jasněnce a létajícím ševci
Popelka
Jiná
Celkem hlasů: 228
Trojité X se vrátí počtvrté!

Trojité X se vrátí počtvrté!

Ačkoliv se třetí díl trojitého x příliš nevydařil - mnozí jej dokonce považují za klasické akční béčko - dosatne Xander Cage další šanci! Návrat Xandera Cage si odnesl spíše negativní...

15. 04. 2018
Šárka Fikejsová
3 min čtení
Novinky ohľadom MIB

Novinky ohľadom MIB

Všetci sme boli nedočkavý, ako to dopadne s natáčaním, kto zoberie hlavnú úlohu a či sa vlastne nový diel uskutoční. A je to tu. Režisér Rýchlo a zbesilo 8, F. Gary Grey, sa ujme natáčania

11. 04. 2018
Michaela Klempová
4 min čtení
Copyright © Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice Redakce: redakce@mafiacinema.cz
facebook youtube
Publikování nebo další šíření obsahu serveru MafiaCinema.cz je bez písemného souhlasu Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice zakázáno.

background