background - Ty největší zajímavosti o kultovním Terminátorovi, který jde právě do kin!
Ty největší zajímavosti o kultovním Terminátorovi, který jde právě do kin!

Ty největší zajímavosti o kultovním Terminátorovi, který jde právě do kin!

22. 07. 2016
Lukáš B. Citnar
0 obrázků
11 min čtení

V druhé půlce července přichází do kin jeden z nejkultovnějších filmů všech dob, Terminátor, v rámci znovuuvedení na širokém plátně. První díl tohoto nezapomenutelného sci-fi měl premiéru v roce 1984, v době kdy James Cameron měl za sebou dva nepříliš povedené snímky (Xenogenesis, Piraňa 2: Létající zabijáci). Terminátor se zrodil z divokých nočních můr a ohromné touhy po tom, natáčet filmy. Nicméně pojďme se vydat na procházku plnou vtipných a nepříliš známých zajímavostí, které k filmu takového formátu neodmyslitelně patří.

Hned ze samého počátku bylo nutné natáčení odložit o celých devět měsíců, protože Arnold Schwarzenegger pracoval na jiném projektu. Cameron chtěl tento čas maximálně využit, ale neměl dostatek času na rozjetí zcela nového filmu, tak napsal scénář ke snímku Vetřelci (1986).

Na rozjezd jedna ikonická scéna. Pojmenování Tech Noir není náhodné. Jde o spojení dvou žánrů a vytvoření tak zcela nového. Noir je klasickým "temným" žánrem detektivních příběhů ve stylu Raymonda Chandlera a dalších. Zkratka Tech tak naznačuje spojení s technikou/kybernetikou. Do stejné kategorie můžeme zařadit například Vetřelce či Blade Runnera.

Arnie se vydal jednoho dne, mezi natáčecími pauzami do blízkého města na oběd, ovšem až později si uvědomil, že má na sobě make-up v podobě falešného oka, odkryté čelisti a spálené kůže. Pro místní číšnice jistě nepříjemná vzpomínka.

Rozpočet byl velmi omezen, což nejen limitovalo zvuk, který vznikl v pouhé stereo verzi. 5.1 byl dodán až dodatečně na DVD edici v roce 2001. Ve scéně se Sarah a Ressem, kdy opouštějí most, jenž je zahalen do mlhy, byl ve skutečnosti použit postřik proti hmyzu.

James Cameron pracoval jeden čas jako řidič kamionu, mezi přesetávkami pracoval na scénáři o Terminátorovi.

O nadčasovosti filmu nemluví jen zarytí fanoušci a mnohá uspěšná/neúspěšná pokračování, ale v podvědomí se uchovává hláška I'll be back, která se v hlasování Amerického filmového institutu (AFI) umístil na 37. místě žebříčku pro sto filmových citací. Časopis Premiere ji zvolil 95. ze sta největších filmových hlášek v roce 2007.

Zabijácký robot je na své misi neúprosný a během celého filmu zabije 23 lidí a z toho 14 není zaznamenáno přímo v obraze.

O tom svědčí následující ukázka.

Pojďme na chvíli odskočit k otázce peněz, ta je vždycky tím nejzajimavějším ve filmovém světě. Terminátor stál neuvěřitelných 6,4 milionů dolarů a vydělal? 78 milonů dolarů po celém světě. Schwarzenegger za svoji roli dostal honorář ve výši 1 milionu dolarů. Původně byl do totéž dole zvažován i Mel Gibson. Film měl nejvyšší hrubý výdělek roku 1984.

Celkem se natáčelo 10 týdnů, z toho osm byly všechno noční scény. Jde patrně o jednu z nejslavnějších Arnoldových rolí, paradoxně v ní pronese pouhých 16 replik. Arnoldův agent byl vůdči této roli velmi skeptický, neb si myslel, že hrát zápornou postavu se rovná kariérní sebevraždě... jako agent asi neměl moc dobrý čuch na příležitosti.

Plakát k filmu

Terminátor patří mezi nejůžasnější snímky, to samé si myslí i Knihovna amerického kongresu, která v roce 2008 rozhodla film zakonzervovat pro příští generace. O snímku se ve své době vyjádřil velmi pochvalně mistr kinematografie Andrej Tarkovskij.

Takovouhle parádu prostě musíte vidět v kině na širokém plátně!

Jsi fanoušek filmu Terminátor?

1. Určitě, ano!
2. Nijak zvlášť
3.Ještě jsem to neviděl
4.Nebaví mě to
Celkem hlasů: 285
Trojité X se vrátí počtvrté!

Trojité X se vrátí počtvrté!

Ačkoliv se třetí díl trojitého x příliš nevydařil - mnozí jej dokonce považují za klasické akční béčko - dosatne Xander Cage další šanci! Návrat Xandera Cage si odnesl spíše negativní...

15. 04. 2018
Šárka Fikejsová
3 min čtení
Novinky ohľadom MIB

Novinky ohľadom MIB

Všetci sme boli nedočkavý, ako to dopadne s natáčaním, kto zoberie hlavnú úlohu a či sa vlastne nový diel uskutoční. A je to tu. Režisér Rýchlo a zbesilo 8, F. Gary Grey, sa ujme natáčania

11. 04. 2018
Michaela Klempová
4 min čtení
Copyright © Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice Redakce: redakce@mafiacinema.cz
facebook youtube
Publikování nebo další šíření obsahu serveru MafiaCinema.cz je bez písemného souhlasu Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice zakázáno.

background