background - Musíme jet dál! Trabant nepolevuje ani v posledním dechu!
Musíme jet dál! Trabant nepolevuje ani v posledním dechu!

Musíme jet dál! Trabant nepolevuje ani v posledním dechu!

21. 03. 2016
Lukáš B. Citnar
1 obrázků
10 min čtení

Český dokument je v posledních pěti letech na stále narůstajícím vzestupu a to jak, co se týká kvality tak kvantity. Dan Přibáň se svým "žlutým týmem" právě uvádějí jejich nejnovější a zároveň poslední dokument mapujicí strastiplné cesty napříč rozpadajícími se cestami v o to více se rozpadajících vozdilech a motorkách. Snímek Trabantem do posledního dechu je zcela jistě nejkomplexnějším filmem co do formy rozumněno. Skvělé využívání pohledů jednotilivých "postav", pomocí GoPro kamer, které nás přímo dostávají do dění. Divák je tak přímo v akci, připadá si jakoby jel s dobrodruhy na motorce, nebo byl dalším členem vozidla. Tvůrci oproti předešlým dílům totiž našli hranici mezi tím, co je nutné ukázat a co působí jenom na efekt. První část, která se odehrává v Austrálii je tak skvěle prokládáma časosběrnými kompozicemi, které naprosto výmluvně hovoří o rázu a charakteristice krajiny a my se tak můžeme následovně vrátit do peripetických spletenců vztahů, baheních cest a bolestných pádů. V přechodu do Indonésie už nastává jedna rána osudu za druhou a hrdinové tak opravdu lapají po posledním dechu.

Dokument se z takového toho superhero raod tripu dostává i do hlubší roviny a možná nezáměrně začíná budovat spodní linie příběhu, které mají v určitém pohledu sociálně analytický podtext, který přesahuje i k záměrné industriální kritice. Odkazujeme se tak k části, kde spunina "žlutého cirkusu" projíždí post apokalyptickou krajinou, jejichž vzhled má na svědomí bezohledné vypalování pralesů na úkor plantáží pro palmových olej. Ovšem je nutné se na tento dokument dívat ze dvou rovin. Jednak se jedná o vybroušený cestovatelský dokument, který více než na památky a zajímavosti hledí na obecnou situaci v daném státě, kterou právě pozoruje na základně konfrontace s místními občany. Zároveň mnohem více než v předešlých dílech staví na konfilktu postav, dostáváme se tak do roviny docudrama, ve kterém napříč nepříjemnostem míří skupinka šílených cestovatelů za ještě bláznivějším cílem.

Shrnuli jsme v nějaké podobě formu a nastínili základní témata, která můžeme najít. Nicméně co je to nehlavnější je závěr filmu, ve kterém se tvůrci dostávají k nevidané sebreflexi a kladou si mezi řádky tu nejdůležitější otázku: Proč? V komentáři zazní věta "Co si tady vlastně ještě dokazujeme?" Otázka, která skrývá samotnou podstatu vášně z cestování. Člověk míří někam, aby sám sobě dokázal, že je má svoje místo a že právě ta cesta je tím cílem. Proto film končí tak jak končí, člověk prostě musí jet dál. Pak se nám právě dostává odpovědi na otázku: Proč? Poněvadž je to základní lidskou esencí objevovat nové a hledat. Když nebudeme hledat nebudeme vědět kam patříme. Dan Přibáň se svým týmem vytvořili skvělý dokumentární cyklus, který má nejen hodnoty z hlediska filmové výstavby, ale má v sobě o mnohem větší morální a lidské poselství, které je třeba si opakovat stále dokola. Nic není nemožné!

Trojité X se vrátí počtvrté!

Trojité X se vrátí počtvrté!

Ačkoliv se třetí díl trojitého x příliš nevydařil - mnozí jej dokonce považují za klasické akční béčko - dosatne Xander Cage další šanci! Návrat Xandera Cage si odnesl spíše negativní...

15. 04. 2018
Šárka Fikejsová
3 min čtení
Novinky ohľadom MIB

Novinky ohľadom MIB

Všetci sme boli nedočkavý, ako to dopadne s natáčaním, kto zoberie hlavnú úlohu a či sa vlastne nový diel uskutoční. A je to tu. Režisér Rýchlo a zbesilo 8, F. Gary Grey, sa ujme natáčania

11. 04. 2018
Michaela Klempová
4 min čtení
Copyright © Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice Redakce: redakce@mafiacinema.cz
facebook youtube
Publikování nebo další šíření obsahu serveru MafiaCinema.cz je bez písemného souhlasu Rott Ondřej, Božejovice 73, Jistebnice zakázáno.

background